Kwiecień w ogrodzie, czyli porady dla działkowców

Wiosenne promienie słońca już dają o sobie znać, ogrzewając ziemię. Przyszedł czas na kwietniowe prace w ogrodzie i warzywniaku. Zobacz, co robić wiosną na działce.
Tegoroczny początek kwietnia przyniósł nam ładną wiosenną pogodę. W tym miesiącu, jeśli tylko sprzyjają warunki pogodowe, najpierw porządkujemy ogród, sad, skalniaki, oczka wodne i tarasy. Ale nie tylko. To przede wszystkim czas prac polegających na przygotowaniu gleby pod zasiewy, wysiewu nasion oraz sadzenia drzew i krzewów.

Co musisz zrobić koniecznie wiosną na działce

Po zimie pamiętaj o trawniku. Jeśli na trawie zauważysz biały nalot, może być to grzyb pleśni śniegowej. Jednak nie ma powodów do zmartwień, taki trawnik można uratować! Wygrab powstałą warstwę filcu i napowietrz glebę nakłuciami, przeprowadź aerację (zabieg nakłuwania powierzchni trawnika, żeby rozluźnić zbite podłoże i poprawić jego przepuszczalność). Koniecznie usuń z trawnika chwasty, m.in. mniszka i babkę. Można w tym celu zastosować opryski (np. Substral Mniszek 540 SL).

Dowiedz się więcej: Nawożenie trawnika wiosną. Rodzaje nawozów

Na początku kwietnia kończymy przycinkę drzew i krzewów owocowych. To ostateczny i końcowy termin, gdyż drzewa budzą się z zimowego spoczynku. Jeśli nie przyciąłeś jeszcze moreli czy śliw, a także winorośli, zrób to natychmiast. Również w kwietniu należy zastosować opryski na drzewach owocowych.

Warto przeczytać: Jak pozbyć się szkodników i zapobiegać robaczywieniu owoców

Zadbaj o oczko wodne na wiosnę

Przytnij zeszłoroczne pędy roślin wodnych i nadbrzeżnych tak, żeby wystawały nad lustrem wody.
Usuń stare liście z wody, w przeciwnym razie dasz glonom pożywkę.
Dosadź takie rośliny podwodne, jak moczarki i rogatki nie będzie wtedy kłopotów z glonami.
Zapamiętaj! Roślin wodnych nie wolno niczym nawozić.
Iglaki przycinamy przez cały rok, więc nie musisz się spieszyć wraz z nadejściem wiosny, ale warto z początkiem kwietnia sprawdzić stan igieł świerków i modrzewia. W przypadku, kiedy na igłach pojawią się szkodniki, bądź choroba grzybowa, zareagować powinniśmy od razu, stosując odpowiednie opryski. Chorobę rozpoznasz między innymi po zielonych naroślach na igłach. Takie narośla wyglądem mogą przypominać nawet szyszkę

Dowiedz się więcej: Jak mieć oryginalne iglaki w ogrodzie (zdjęcia)

Gdy tylko ustąpią śniegi i niskie temperatury odkryj róże i byliny, a z krzewów usuń kopczyki, agrowłókininę czy słomę. Pamiętaj, by rozgarnąć także kopce wokół róż. Wszystkie materiały miejmy jednak blisko, gdyż w maju bywają przymrozki. Wtedy warto na kilka nocy powrotem okryć szczególnie róże, by nie zmarzły. Torf i korę możemy pozostawić na rabatach, ale słomę czy gałęzie przenieśmy na kompost

Uporządkuj grządki pod zasiewy. Te należy starannie przygotować. Pamiętając np. o tym, żeby ich powierzchnia była jak najbardziej równa. Po deszczu w zagłębieniach na pewno będzie zbierać się woda, a jej nadmiar nigdy nie służy nasionom. Równie z w kwietniu ściółkujemy glebę pod krzewami. Ściółka pomoże utrzymać w glebie przede wszystkim wilgoć.

W kwietniu sadzimy
Rośliny z odsłoniętymi korzeniami.
Rośliny w pojemnikach.
Rośliny balotowane – sprzedaje się je z całą bryłą korzeniową. Na glebach lekkich najlepiej umieścić rośliny w ziemi o 3–5 centymetrów głębiej niż rosły w szkółce. Rośliny balotowane podlewamy zawsze bardzo obficie.
Rośliny cebulowe i bulwiaste – te, które sadzimy wczesną wiosną to m.in. miłek wiosenny, cyklamen czerwieniejący, jaskier ziarnopłon.
Optymalna temperatura zewnętrzna do sadzenia to około 10 stopni Celsjusza.

Wysiew warzyw do gruntu wykonaj w następującej kolejności
Pierwsza połowa miesiąca:

groch,
bób,
szpinak,
rzodkiewka,
szczypiorek,
do skrzynek można już wysiać pomidory i paprykę.
Druga połowa kwietnia:

por,
buraczki ćwikłowe.
Koniec miesiąca:

cykoria,
szczaw,
późne odmiany kapusty,
brokuły,
skorzonera.
Również w kwietniu jest czas na to, by przesadzić z inspektu wprost na grządki np. kalarepy, sałaty i kapusty. By przyśpieszyć zbiory szczególnie warzyw, można pomyśleć o tunelu foliowym. W tunelu najlepiej rosnąć będą rzodkiewki, marchew czy pietruszka a także sałata. Dzięki tunelowi zbiór warzyw przyspieszymy o około 11 dni.

Porady dla działkowca: Pomidory i ogórki z własnej szklarni

Wprost do gruntu wysiewamy kwiaty jednoroczne: smagliczkę, chabry, mak, nagietki a także ozdobne słoneczniki a także inne, które nie lubią przymrozków.

Do skrzynek wysiewamy lwie paszcze, celozje, szałwię, po czym przechowujemy je w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekroczy 20 stopni Celsjusza, ale nie będzie też mniejsza niż 14 stopni Celsjusza

W kwietniu zadbaj o róże
Posadź róże pienne! Choć róże głównie sadzimy jesienią, to wiosną sadzimy róże pienne. Warto również skrócić gałęzie róż rosnących już w ogrodzie, z wyjątkiem gatunków pnących, które nie wymagają przycinki. W kwietniu także nawozimy róże. Pamiętaj, że przycinkę stosujemy dopiero ok. 2 tygodni po odsłonięciu kopczyków.

Polecamy poradnik: Jak założyć ogród różany przy domu